"nasza Chomiczówka" - forum

Wiele jest takich miejsc, ale Chomiczówka - tylko jedna...

Niezalogowany użytkownik.

#1 2007-06-15 15:16:36

pawgaw
New member

Bohema z Chomiczówki

podaję za:
Artur Żmijewski
Drżące ciała - rozmowy z artystami
Ha-art 2006
str. 222 i dalsze

Żmijewski: Jak poradziłeś sobie w Warszawie?

Zbigniew Libera: Najpierw mieszkałem w takiej komunie na Chomiczówce, właścicielką mieszkania była Hanka Z., cyklofreniczka. (...) Przez jakiś czas na Chomiczówce mieszkałą także Jolka Ciesielska i było to też miejsce spotkań z artystami z innych miast. Jolka pracowała w Stodole i tam poznaliśmy grupę Koło Klipsa i grupę Opa. W dużym pokoju mieszkały Barbara Konopka, Basia Wysocka, Ania Batorzak i Mirosława Nowak, zwana Mirosawą. Często przebywały tam różne inne osoby, np. Kazikowski - malarz, alkoholik. Tam było dużo jego prac na ścianach. (...) Chomiczówka była metą dla kogoś z luźnego kręgu znajomych, kto nie miał gdzie spać. I pewne grono ludzi, którzy przyjeżdżali do Warszawy, tam właśnie się spotykało.

Trafiliście gdzieś kiedyś na jakieś inne tropy na ten temat? Gdzie to mogło być? W jakich latach to pewnie da się sprawdzić (Libera do Warszawy przyjechał pod koniec lat 80). Może jest jakiś sposób dotarcia do artystów, którzy mogliby sprawę uściślić?

To tak, dzielę się swoim zaintrygowaniem. Pozdrowienia!
PawGaw

#2 2007-06-18 21:39:30

avc
Admin

Re: Bohema z Chomiczówki

Spróbujemy poszukać tych chomiczowskich śladów. Tymczasem chociaż linki "w temacie":
- Zbigniew Libera - sylwetka na www.culture.pl
- Koło Klipsa - w EXIT
- Tomasz Kazikowski - informacja na artnewmedia.pl  oraz  galeria w Rapperswil.

#3 2008-07-29 16:44:38

avc
Admin

Ciągle próbuję dotrzeć do ludzi, którzy mogą cokolwiek powiedzieć na ten temat. Wysyłam maile, pytam. Niestety ciągle nic. Ten wpis jest bo chcę powiedzieć że temat jest ważny szczególnie. Chomiczówka, takie dość typowe w końcu osiedle z tamtych czasów oprócz Sidneya Polaka (bo piosenka), spadających szybowców (bo lotnisko) i skaczącej pary (bo dzieciaki tu się kochały jak wszędzie), miała też epizody bardzo intelektualne. Dlatego ten wątek jest tak ważny - bo trochę "chomiczowsko nietypowy" chyba.

Bardzo proszę o pomoc w zbieraniu informacji na ten właśnie temat.

#4 2008-11-28 12:52:13

avc
Admin

Poszukiwania trwają, efektów brak - mam nadzieję że tymczasem i że w końcu uda się dotrzeć do którejś z wyżej wymienionych osób. Do galerii znanych mieszkańców dodałem notatkę o Zbigniewie Liberze. Krótko bo krótko, ale mieszkał przecież na naszym Osiedlu.
Zapraszam: Zbigniew Libera

Stopka forum